24.05.2019 03:07:09

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Yeni Türk Ticaret Kanunu İle İlgili Seminer Büyük İlgi Gördü.
1.06.2011

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun ortaya çıkardığı acil ve önemli bilgi ihtiyacının karşılanması amacıyla,  kurumsal üyelerimizden  PricewaterhouseCoopers ile birlikte bir panel düzenledik.

5 yılı aşkın süren bir çalışma sonucunda hazırlanan Yeni Türk Ticaret Kanunu “Yeni Kanun” TBMM’ye sunulmuş ve 2011 yılı Ocak ayı içerisinde onaylanarak yasalaşmış bulunmaktadır. Yeni Kanun 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlükte olacaktır. Belirlenen bu yürürlük tarihi, şirketlerimizin Yeni Kanun’un getirdiği büyük değişikliklere uyum hazırlıklarını tamamlayabilmesi için süre vermek amacıyla kararlaştırılmıştır.

İş ve ekonomi dünyasına radikal değişiklikler getirecek olan Yeni Kanun, özellikle bu seminer kapsamında olan “ticaret şirketleri” açısından çağdaş açılımlara ve reformcu yaklaşımlara yer vermektedir. Yeni Kanun’un ruhunda sermayenin sınır tanımadığı ve rekabetin arttığı bir ortamda, uluslararası kurumlarla ve kurallarla uyumlu Türkiye’yi geleceğe hazırlayacak bir düzenleme oluşturma amacı yatmaktadır.

Bir taraftan özenle hazırlanmış, hızlı bir dönüşüm içindeki Türk işletmelerini geleceğe hazırlayacak, kurumsal yönetim ilkeleri doğrultusunda şeffaf bir yönetim tarzını düzenleyen ve Türk işletmelerinin dünya ekonomisine entegrasyonunda önemli rol oynayacak Yeni Kanun varken, diğer taraftan bu radikal değişime iş ve ekonomi dünyasının hazır olup olmadığı sorusu gündeme gelmektedir. Bu sebeple, Yeni Kanun’un etki alanına girecek tüm tarafların Yeni Kanun’un getirdiği yeniliklerin farkında olması, anlaması ve hazırlıklarını ivedilikle yapması büyük önem arz etmektedir.  

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun hazırlanma ve yasalaşma sürecini yakından takip eden ve bu süreçte önemli katkıları olan PricewaterhouseCoopers, bu tasarının ortaya çıkardığı acil ve önemli bilgi ihtiyacını karşılamak adına bu semineri üyesi olduğu BUSİAD ile birlikte düzenledi.

Konuşmacılar;
* Cansen Başaran Symes - PwC Türkiye Başkanı
* Adnan Akan - PwC Bursa Ofis Denetim Bölümü Lideri
* Burak Yavuzbalkan - PwC Bursa Ofis Denetim Bölümünden Sorumlu Kıdemli Müdür