24.05.2019 03:05:29

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Açık Kapı Toplantıları, Felsefe Söyleşileri Etkinlikleri
21.10.2011

Düşünce  Kulübü’müzün etkinliklerinden olan “Açık Kapı Toplantıları: Felsefe Söyleşileri” konferans programları devam etmektedir. 21 Ekim 2011 / Cuma (bu gün) saat 17:30‘da BUSİAD Evi Konferans Salonundaki toplantının konusu, “Felsefede Can’ın Önemi”  olarak belirlenmişti.
 
ODTÜ Felsefe Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Ahmet İNAM bu konudaki engin bilgilerini bizlere aktarmak amacıyla, konuk konuşmacımız oldu.

“CAN ÜSTÜNE / Can kavramı zihin felsefesindeki sorunlara bakışta anlamı olabileceği düşüncesi ile bu konuşmada yeniden yorumlanmaya çalışılacak.

“Peki, can nedir? Neden can? Bilincin modern felsefede ortaya çıkışındaki yaşama dünyası (Husserl’ın verdiği anlamda!) değişmiştir. 21. yüzyılın başlarındaki dünya, bu dünyada Türkçe düşünmeye çalışan birinin ülkesi olan Türkiye, kendi yaşama dünyası içinde eskimiş “bilinç” kavramına farklı bakılabileceğinin işaretlerini vermektedir (Bu konu felsefe ve bilim tarihinde alınacak örneklerle ayrıca irdelenmelidir!) İşte “can” kavramı bu kaygılarla bilince yaklaşımımızda önem kazanmaktadır. Can; bedenimiz, duygularımız, düşünmelerimiz ve çevreyi kuşatmaktadır. Can alışılmış anlamıyla bedeni, duyguları, bilinci (zihni) ve çevreyi içine almaktadır.
 
Can, bizi diğer varlıklarla daha yakından bağlayan bir kavram. Tüm canlı, cansız varlıklarla ortaklığımızı gösteriyor. Bilincin “ayırıcı” özelliğine karşın “can” birleştiriyor.”

AHMET İNAM / ÖZGEÇMİŞ
1947 Sandıklı doğumlu.1971’de ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.1980’de Edmund Husserl’de Mantığın Yeri başlıklı teziyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde felsefe doktorasını tamamladı.1980’den bu yana ODTÜ’de felsefe ve mantık dersleri vermektedir.1989’da felsefe profesörlüğüne atandı. Sekiz yüzden fazla makalesi ve otuzu aşan kitabıyla, bilim teknoloji, sanat konularında araştırmalar yapıyor. Edebiyat kuramı, eleştirisi ile ilgili çalışmalarını 1967’den beri sürdürüyor. Şiirimsi denemelerinin yanında yayımlanmış bir romanı da bulunuyor.

BUSİAD’ ın markası olan, Düşünce  Kulübü’müzün etkinliklerinden  “Açık Kapı Toplantıları: Felsefe Söyleşileri” konferansları, bundan sonra altı farklı konuda, altı değerli konuşmacıyla devam edecektir.