24.05.2019 03:05:32

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Ak Parti Bursa İl Başkanı’ndan BUSİAD’a ziyaret
18.03.2013

AK Parti Bursa İl Başkanlığı BUSİAD Yönetimi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Görüşmede BUSİAD’ın projelerini paylaşan Oya Yöney, ülkemizin ve kentimizin geleceğiyle ilgili alınan kararlarda sivil toplum kuruluşlarının süreçlerin dışında kalmaması gerektiğini vurguladı.

AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın ve Ekonomik İşler Başkanı İbrahim Okur, BUSİAD Yönetim Kurulu’nu ziyaret etti. BUSİAD Evi’nde gerçekleşen görüşmede, birçok proje hakkında konuşuldu. BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Yöney, öncelikle BUSİAD’ın fizibilite raporuyla tüm ayrıntılarını şekillendirdiği ‘Lojistik Köy Projesi’ne destek istedi. Yöney 2023 ihracat hedeflerinin yakalanması için çok önemli olan bu projenin spekülatif yorumlara maruz kalmadan bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.
Otomotiv test merkeziyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Yöney, ‘Otomotiv test merkezinin elbette Bursa sınırlarında bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Tüm bunların yanında daha önemli bir konu var. Bu merkezin akredite olması ve yurtdışından da talepleri karşılaması gerekiyor. Bu yüzden çok ciddi bir fizibilite çalışması yapılmalıdır. İşlevsel olmadığı sürece ölü bir yatırımın kente bir katkısı olmayacaktır’ dedi.
Kentsel dönüşümle ilgili projelerin içinde yer alamadıklarını da belirten Yöney, ‘Güçlü bir sivil toplum kuruluşu olarak bizlerin de fikirleri dinlenmeliydi. Bursa için ciddi talihsizlikler yaşandığını düşünüyoruz’ dedi.
Sivil toplum örgütlerinin çok önemli kararlarda dahi sürece dahil edilmemesini eleştiren Yöney sözlerini şöyle sürdürdü: ’ BUSİAD üyesi firmalara baktığımız zaman toplamda, 100 bin kişiye istihdam sağlayan, 10 milyar Dolar ihracat gerçekleştiren, 20 milyar Dolar ciroya sahip firmalar olduklarını görebilirsiniz. Bu kadar önemli bir örgütlenmenin, özellikle kentle ilgili geliştirilen projelerde süreçlerin içinde olması gerekiyor. BUSİAD Türkiye için de ciddi bir güç. Ulusal kararlarda da ortak çalışmaların içinde yer almamız gerektiğini düşünüyoruz.’ 

‘Kent vizyonunu birlikte belirleyelim’
Görüşmede AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın da kent vizyonunu oluşturmak için SİAD’lardan destek istediklerini belirtti. Yalçın, Bursa’nın geleceği için projeler üretirken, sivil toplum örgütlerinin süreçlere dahil edilmesine çok önem verdiklerini dile getirdi. Yalçın, ‘ BUSİAD’ı ziyaret sebebimiz, Bursa’nın geleceğini belirlerken ortak çalışmak istememizdir. BUSİAD’dan kent vizyonunu oluşturmak için ciddi destek bekliyoruz. Bursa için önemli bir değer olan derneğin projelerini takip ederken, desteğimizi de sürdüreceğimizi her fırsatta dile getiriyoruz’ dedi.