24.05.2019 03:11:43

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Yönetim Kurulu, üniversitelerin öğrenci topluluklarını kabul ederek işbirliği imkanlarını değerlendirdi.
6.01.2015

Uludağ Üniversitesi bünyesindeki 100’e yakın öğrenci topluluğu adına 9 temsilci ile Bursa Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Robot ve Otomasyon Sistemleri Topluluğu üyeleri BUSİAD Yönetim Kurulu’nu ziyaret ederek, önümüzdeki süreçte ortaklaşa yapılabilecek etkinlik ve projeler konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Ziyaretlerde; öğrencilerin iş dünyası ile mezun olmadan yakın ilişkiler kurabilmesinin önünü açan BUSİAD’ın Dönem İçi Staj Programı ve yönetici yetiştirme eğitimleri ön plana çıkarken, sosyal sorumluluk anlamında da ortak projeler geliştirilmesi fikri kabul gördü.

Uludağ Üniversitesi Öğrenci Topluluklarını temsilen konuşan ve BUSİAD üyesi işadamı-sanayicilerle daha yakın temas kurarak, yaptıkları ve önümüzdeki dönem için planladıkları teknik-sosyal projelere destek almak istediklerini söyleyen Robot Topluluğu Başkanı Ömer Faruk Çakır, iş dünyasının aradığı özelliklere sahip mezunlar olabilmek için pratik ile teorik bilginin harmanlanması noktasında da işbirliği aradıklarına dikkat çekti.

BUSİAD’ı, ABD’de düzenlenen bir yarışmada ikincilik ödülü alan insansız hava araçlarıyla ziyaret eden Bursa Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Robot ve Otomasyon Sistemleri Topluluğu üyeleri de, daha özellikli projeler geliştirebilmek için destek aradı.

Projeleri hakkında detaylı bilgi veren Yrd. Doç Dr. Hüseyin Lekesiz, uluslar arası yarışmalara katılarak hem Bursa hem de Teknik Üniversite’nin adını duyurmak istediklerini vurguladı.

Lekesiz, “2015 yılında çok yeni projeler geliştireceğiz. Örneğin, alternatif enerjili otomobil üretme projemiz var. Yine, ‘Scubacopter’ ismini verdiğimiz ve Türkiye’nin ilk denizaltı multikopteri olacak yeni nesil insansız gemi de yapmayı planlıyoruz. Bu ve buna benzer projelerde BUSİAD’ın desteğini istiyoruz” dedi.

Bursa’da bulunan üniversitelere büyük önem verdiklerini, öğrencilerin mesleki ve kişisel gelişimine de, gerek Dönem İçi Staj Programı, gerek seminerler ve gerekse lisans üstü- doktora tez konularının sanayiden seçilmesi gibi alanlarda ortaya koydukları etkin çalışmalarla destek verdiklerini anlatan BUSİAD Başkanı Günal Baylan ise, reel sektörün nitelikli eleman sorununa bu şekilde, bir nebze olsun çare olduklarını vurguladı.

“Yönetici yetiştirme konusunda sertifikasyon programları düzenleyebiliriz” diyen Baylan, öğrencilerle ortak projeler geliştirebilme noktasında, BUSİAD bünyesinde çalışacak bir uzmanlık grubu oluşturabileceklerinin de altını çizdi.