24.05.2019 03:07:23

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD’dan Cumhuriyet Konseri
12.11.2015

BUSİAD, Cumhuriyetimizin 92. yıl dönümü nedeniyle organize ettiği “Atatürk’ü ve Şehitlerimizi Anma Konseri” Hilton Oteli Balo Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel Sanat Yönetmenliği’ni Burç Balcı’nın yaptığı PrusArt Orkestrası’nın birbirinden özel ve anlamlı parçaları icra ettiği gecede, Şef Cemi’l Can Deliorman ile solist Özlem Başman (Soprano) da performansı ile beğeni topladı. Konserde Prusart Orkestrası; J. Strauss, R. Sieczynski, E. Kalman, F. Lehar, A. Piazzolla, C. Gardel, E. Grieg ve G. Verdi gibi dünyaca ünlü bestecilerin parçalarının yanı sıra; Atatürk’ün çok sevdiği Manastır Türküsü ile birkaç türkü düzenlemesine de yer verdi. Gecenin finali ise J. Brahms’ın ünlü Macar Dansı ile yapıldı.

Orkestra PrusArt

Bursa’da 2012 yılında Burç Balcı tarafından profesyonel sanatçılarla kurulmuş bir yaylı çalgılar topluluğudur. Düzenli konserler yapan diğer toplulukların aksine, Orkestra PrusArt, bir “Prodüksiyon Topluluğu” amacını taşıyor. Aynı alanda faaliyet gösteren pek çok topluluğun aksine PrusArt, patentini aldığı farklı fikir ve projelerle diğer topluluklardan ayrılıyor. Bir “Prodiksiyon Topluluğu” olarak, yapılmış olanı yapmak yerine, hiç yapılmamış farklı ve yeni fikirlere sağladığı yaklaşımla, girişimci ve dinamik bir yapılanma hedefi taşır.

Topluluğun çekirdeğini uzun yıllardır zengin repertuarıyla ve sıra dışı kostümleriyle İzmir, İstanbul ve Bursa’da verdiği konserlerle alanında tanınmış bir dörtlü olan “Prusa Yaylı Çalgılar Dörtlüsü” oluşturuyor. Topluluğun repertuarında ağırlıklı olarak klasik müziğin tanınmış eserlerinin yanı sıra opera uvertürleri, tangolar, türküler, çok sesli etnik müzikler gibi çok farklı türler de bulunuyor.

Orkestranın şefliğini aynı zamanda Devlet Çoksesli Korosu Şefi de olan Cemi’l Can Deliorman, Genel Yönetmenliğini de BBDSO viyolonsel sanatçısı ve radyo prodüktörü Burç Balcı üstlenmektedir. Orkestranın solistliğini ise Özlem Başman yapmaktadır.