24.05.2019 03:05:46

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Yeni Rektörümüze Ziyaret
23.08.2008
Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD) yönetim kurulu üyeleri, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz`i ziyaret etti.
 
BUSİAD Başkanı Mehmet Arif Özer, ziyarette yaptığı konuşmada, ekonomik gelişmenin ve refahın temelinin yeni bilgilerle sürekli yenilenmekten geçtiğini, bu nedenle üniversite ve sanayinin işbirliğinin çok önemli olduğunu söyledi. Bilim ve teknolojideki gelişmeleri artırabilmek için ülkenin insan kaynaklarının geliştirilmesinin önemine değinen Özer, şunları kaydetti:
“Bilgi üreten bir toplum haline dönüşmek, gelişme için geçerli olabilecek tek stratejidir. Bu süreç, daha önce bu deneyimleri yaşamış ve yaşamakta olan ülkelerde görüldüğü gibi, 3 unsurun işbirliği üzerinde gelişmektedir. Bunlar da üniversiteler, sanayi bünyesinde kurulmuş Ar-Ge merkezleri ve uygun devlet politikaları ve teşvikleridir.”
Özer, UÜ ile sanayinin işbirliğinin somut olarak nasıl geliştirilebileceğine ilişkin görüşlerini içeren bir raporu, Rektör Prof. Dr. Mete Cengiz`e sunarken, “Amacımız, somut adımları içeren bir programın ortaklaşa tanımlanmasına zemin oluşturmaktır. Bursa kentsel sivil girişim yoluyla, gelişim politikalarının sistematik olarak uygulanması alanında birçok ilke imza atmıştır. Bu geleneği üniversite ve sanayi işbirliği alanında da ortaya koyarak başka kentlere örnek olmayı sürdürmeye devam edeceğimize inanıyoruz” diye konuştu.
Rektör Prof. Dr. Cengiz de, en kısa zamanda, üniversite ile sanayi işbirliğini artırmak için uzman öğretim üyelerini görevlendireceğini, gerek gençlerin eğitiminde gerek proje bazında neler yapılması gerektiğini, sanayinin taleplerini de dikkate alarak belirleyeceklerini kaydetti.
Arif Özer`e, BUSİAD Başkanvekili Oya Coşkunöz Yöney, üyeler İlker Oral, Ahmet Altekin, Nurullah Altınsoy ve Sami Erol da eşlik etti.