24.05.2019 03:10:31

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Durum tespiti doğru, tedavi umarım sonuç verir.
21.09.2018

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, "Dengelenme, Değişim ve Disiplin" sloganıyla açıklanan Yeni Ekonomi Programının, gerçekçi enflasyon ve büyüme rakamları üzerine oturtulmasını olumlu bulduklarını kaydetti.

BUSİAD Başkanı Türkay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan, Yeni Ekonomi Programını değerlendirdi.

Türkay, iktidarın yıl sonu enflasyonunu yüzde 20.8 olarak öngörmesini, 2019 büyüme rakamını yüzde 5.5’ten yüzde 2.3’e çekmesini,  yine 2019’da bu yıl yaşanan ekonomik gelişmelerin uzantısı olarak işsizliğin yüzde 12.1 olacağı beklentisini gerçekçi bulduklarını söyledi. Türkay, sıkı maliye politikasının devam edeceği sözünün ve kamuda 60 milyarlık tasarruf ve 16 milyarlık ek kaynak yaratılma hedefinin de takipçisi olacaklarını kaydederek, “ Tasarrufların nerelerden yapılacağını da umarım yakın zamanda öğreniriz” dedi. Türkay, enflasyon, kamu maliyesi, istihdam ve cari açık ile bankacılık ve reel sektör alanları olmak üzere beş temel hedefe oturtulduğu belirtilen programda bankacılıkla ilgili bölümü de ayrıca önemsediklerini kaydetti. Türkay, “Çünkü reel sektörün yapacağı işler için gideceği yer bankalar olacak. Bankaların reel sektörü finanse etmediği bir ortamda çarklar durur. Bunun iktidar tarafından görülmesi bizim için kıymetlidir” dedi.

İş dünyasına en büyük desteğin öngörülebilir bir ortam yaratılması olduğunu da belirten Türkay, “Hukuksal ve mali araçlarıyla iktidarların görevi piyasayı sakinleştirmek olmalıdır” dedi.

Türkay, destekler konusunun da önemli olduğunu ve bir sanayici olmasına rağmen en büyük desteğin tarım ile gıda alanlarına verilmesi gerektiğini doğru bulduğunu da kaydetti. Türkay, son olarak iş dünyası olarak, Türkiye gemisinde hedeflere ulaşmak için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini de kaydetti.