24.05.2019 03:08:16

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
2008 Yılı BUSİAD Ödülleri ve Gerekçeleri
25.05.2009

1) BUSİAD Doğan Ersöz Yılın İşadamı Ödülü:

Hüseyin DURMAZ

Ortağı olduğu, DURMAZLAR Makine San. Tic. A.Ş., DMS Makine San. Tic. A.Ş., DURFON İzolasyon Ambalaj San. Tic. A.Ş. ve DURİN Gayrimenkul Yatırım ve Turizm A.Ş.  Firmaları ile  100.000 m2 üzerindeki kapalı alanında 2008 yılında gerçekleştirdiği;

- 211  milyon TL cirosu,
- 76 ülkedeki 182 firmaya yaptığı 131  milyon US Dolarlık ihracatı,
- 2,8 milyon TL ile Kurumlar Vergisi sıralamasında Bursa’da 18. sırada yer alması,
- 843 (150 beyaz, 693 mavi yakalı) çalışanı,
- 5000 m2'lik “dershane, laboratuar, öğretim üyesi ofisleri binası” ve 1500 m2'lik “atölye binası” yaptırarak Uludağ    
  Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne kazandırdığı tesisi,

Bir aile şirketinin 2. kuşak üyesi olarak, Bursamızın ve Ülkemizin yurt dışında tanınmasına, kalkınmasına, sosyal ve ekonomik yapısının, eğitiminin  gelişmesine, etik değerlere saygı göstererek destek veren sayın Hüseyin DURMAZ, BUSİAD Yönetim kurulu tarafından 2008 Yılı BUSİAD Doğan Ersöz Yılın İşadamı Ödülü'ne layık bulunmuştur.

2) BUSİAD Özel Başarı Ödülü:

Tahsin ARDIÇ

Bursa'nın ve Türkiye'nin ekonomik nabzını tutan, kendisi ile özdeşleştirdiği, Bursa’da ve Türkiye'de örnek alınmakta olan, profesyonel birikimlere sahip amatör yazarlarıyla,  haftalık  tabloid gazeteciliğin en güzel örneği;  EKOHABER Gazetesini 1996 yılından beri aksatmadan  çıkarma başarısını gösteren Sayın Tahsin ARDIÇ, 15 yıldır abone ve bayilik sistemi ile EKOHABER’i okurlarına ulaştırmaktadır. Sayın ARDIÇ, 53 yıllık ömrünün 33 yılını gazetecilik mesleğine ve EKOHABER'e adamış, bildiği işi çıraklığından itibaren yapmakta olan örnek insanlardandır. Sürekli kendini yenileyen inovatif yapısı, istikrar ve performansı, Sayın Tahsin ARDIÇ'ın, BUSİAD Özel Başarı Ödülüne layık bulunmasının  en önemli sebebidir. 

3) BUSİAD Meslek Ödülü:

Çetin ÖZTUNALI

1970 yılında Demirtaş Endüstri Meslek Lisesi Elektronik Bölümü'ne girmekle seçtiği meslek hayatında, 1979 yılında açtığı küçük bir elektrikçi dükkanından, başarılı çalışmaları, kaliteden ödün vermeyen müşteri odaklı iş anlayışı, Bursamızın sanayileşmesi ve kalkınmasındaki hizmetleri ve 30 yıldır gösterdiği performansla,  tepe noktasına gelen  Çetin ÖZTUNALI, BUSİAD Yönetim Kurulu tarafından 2008 yılı BUSİAD Meslek Ödülü'ne layık bulunmuştur.
Çetin ÖZTUNALI'nın, sanayiye destek veren   bir sanayi kurumu olma amacı ile yapılandırdığı kuruluşları; Çetin Elektrik, Çetin İş Elektrik Ltd. Şti., Çetin Proje Mühendislik Ltd. Şti. ve Çetin Elektrik A.Ş., yaklaşık 200 elemanı ile, Bursa ve Türkiye'de pek çok büyük sanayi kuruluşunun aussoursing sanayiciliğini yapmaktadır. TOFAŞ, Oyak Renault, Karsan, Yazaki, Çimtaş, Martur, FORD Otosan ve  Valeo   gibi önemli sanayi kuruluşlarına, elektrik, güç, aydınlatma, otomasyon, güvenlik konularında süratli ve kaliteli hizmetler veren ÖZTUNALI ve ekibi, TOFAŞ A.Ş. tarafından 2008 yılında “Yan Sanayici Başarı Ödülü” ile ödüllendirilmiştir. ISO 9001 Belgesine sahip olan ÖZTUNALI, yurt dışında; Çin ve Ukrayna’da  büyük taahhüt işlerini başarı ile tamamlayarak takdir görmüştür. Son yıllarda seri trafo üretiminde de önemli yatırımlarda bulunan Çetin ÖZTUNALI, kuruluşları ile  halen konusunun lideri durumundadır.  

4) BUSİAD Eğitim ve Kültüre Destek Ödülü:


ÖZTİMURLAR İnşaat A.Ş.

Bursa'da 30 yıldır faaliyet gösteren Öztimurlar İnşaat A.Ş., sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yaptırdığı ve 2008 yılında  açılışı yapılan Öztimurlar İlköğretim Okulu`nun ardından bu yıl öğretime alınan Hasan Öztimur İlköğretim Okulu ile kente iki okul kazandırmıştır. 
 Eğitime yaptığı bu gönüllü katkıların yanı sıra ;
- Bursa Hünkar Köşkü Bakım ve Onarımı,
- Irgandı Köprüsü Restorasyon ve Rekonstrüksiyonu,
- Tuz Han Restorasyonu,
- Abdal Mehmet Meydanı düzenlenmesi ile,
 Bursa’nın kültürel kimliğini temsil eden yapıların ayağa kaldırılmasında gösterdiği profesyonel performans için   ÖZTİMURLAR İnşaat A.Ş.’ne  BUSİAD Eğitim ve Kültüre Destek Ödülü verilmektedir.

5) BUSİAD Çevre Ödülü:

BORÇELİK Çelik Sanayi  Ticaret  A.Ş.

1990 yılında Gemlik'te  kurulan BORÇELİK, kuruluşundan bu güne kadar “çevreye karşı olan sorumluluklarını” kalite anlayışının bir parçası olarak ele aldı. Bu sorumluluğunu, çevrenin korunması konusunda bu güne dek  10 milyon Doların üzerinde yaptığı yatırımlarla kanıtladı. ISO 14001:2004 Kalite Yönetim Sistemi çerçevesinde, Çevre Komitesi ile sürekli iyileştirme felsefesine uygun bir Çevre Politikası izleyen BORÇELİK;
- Üretimde kullanılan asidin geri kazanımı için “rejenerasyon” yatırımı,
-  Galvaniz kaplamada fluks kimyasalının yarattığı çevre kirliliğini önlemek için  “flukssuz kaplama” yatırımı,
- Kimyasalların ve reçinelerin yaratacağı kirliliği ortadan kaldıracak “demineralize su üretim tesisi” yatırımlarının yanı sıra;
- Gemlik'te ve Gelibolu'da büyük alanlarda “ağaçlandırma” çalışmalarında ve Gemlik/Gemsaz sahilinde “temizlik ve çöp toplama”  faaliyetlerinde bulunmaktadır.
BORÇELİK'in, çevre konusundaki bu çalışmaları, 2006 yılında İstanbul Sanayi Odası tarafından verilen “Çevre Teşvik Ödülü” ile takdir edilmiş olup, Derneğimiz tarafından  da bu yıl verilecek BUSİAD Çevre Ödülü ile taçlandırılmış olmaktadır.